5.1 Ses Sistemi

5.1 Ses Sistemi

Film izlerken sadece iyi bir televizyonunuz olması yeterli değil, ayrıca sesleri istenildiği gibi duymak istiyorsanız 5.1 ses sistemi kullanmanız gerekli.

Sinema salonlarında sesli filmlerin ilk gösterilmeye başlamasından beri izleyicilere seslerin doğal haline en yakın biçimde ulaştırılması için bir çok sistem denenmişti. Biliyorsunuz en eski ses araçlarında yani radyo, televizyon ve sinema salonlarında sesler tek kanallı yani mono veya çift kanallı stereo sistemlerden çıkıyordu. Zaman içinde stereo ses özellikle sinemalar için yetersiz olmaya başladı ve diğer ses sistemleri kullanılmaya başladı. Sinema salonlarında önce Dolby (stereo) ve dört kanallı sistemler, daha sonra günümüzde neredeyse tek standart olan 5.1 veya 7.1 ses sistemleri kullanılmaya başladı.

Daha sonraları manyetik bantlı VHS video sistemi ve DVD’lerin ortaya çıkmasıyla evde film izlemeyi tercih edenler için sadece görüntü açısından değil ses konusunda da etkileyici bir yenilik ortaya çıkmış oldu. Özellikle DVD ve BluRay disklerde 5.1 ses sistemi için gerekli olan ses kayıtlarının saklanmasının olanaklı olmasıyla ev sinema sistemleri gerçek sinema salonlarına biraz daha benzemeye başladı. Böylece günümüzde evinde uygun bir disk oynatıcı veya internetten film kanalı aboneliği olan ve uygun biçimde 5.1 ses sistemi kurulumu yapmış olan herkes filmlerin özgün seslerini olması gereken biçime yakın olarak duyabiliyor.

5.1 Ses Sistemi Nasıl Çalışır?

Filmlerde kullanılan seslerin gerçek yaşamdakilere benzemesi için öncelikli olarak ses kayıtlarının gerçeğe yakın kalitede olması ve hacim veya yön etkisi yaratması gereklidir. Örneğin bir kuş, silah veya otomobil sesi dinliyorsak bunun gerçek kuş veya otomobil sesine yakın olması gereklidir. Bunun yanında ses sisteminden kulağa ulaşan ses dalgalarında gerçek hayatta olduğu gibi sesin geldiği yön konusunda bilgi de bulunmalıdır. Örneğin silah seslerinin sol arkadan gelmesi gibi bir etki film izleyen kişinin filmden daha çok etkilenmesini sağlayacaktır.

Film veya konser kayıtlarını kaydederken mono kayıtlar için tek mikrofon, stereo yani iki kanallı kayıtlar için iki mikrofon kullanıldığını belki biliyorsunuz. Günümüz teknolojisi ile 5.1 sistemi için kayıt yapılırken gerçekte film çekiminin yapıldığı ortamda altı mikrofon kullanarak kayıt yapılmaz. Filmlerdeki ses kayıtları ve efektler artık çoğunlukla stüdyoda yapılır ve çok kanallı ses kayıtlarındaki etkiler yapay olarak oluşturulur. Filmlerdeki ses kayıtları ve efektler artık çoğunlukla stüdyoda yapılır ve çok kanallı ses kayıtlarındaki etkiler dijital araçlar ile yapay olarak oluşturulur. Böylece doğal ortamlarda ses kaydı yapıldığında olabilecek kötü sonuçlardan kaçınılmış olur.

5.1 Ses Sistemi
5.1 Sisteminin Parçaları (Büyütmek için tıklayın)

5.1 Ses Sisteminin Parçaları

5.1 ses sistemleri merkezde özel bir amplifikatör (ses güçlendiricisi) ile altı hoparlörden oluşur. Bazı amplifikatörlerin üzerlerinde DVD oynatıcı veya radyo alıcısı da bulunabilir. Belki tek seferinde eve işlevleri tam bir sistem kurmak size akıllıca gelebilir ama bu tip çok işlevli ses sistemleri almanızı önermiyoruz. Bunun yerine DVD/BluRay oynatıcı veya radyo alıcısı gibi parçaların ayrı olarak bulunması size ilerde sisteminizi daha kolay değiştirme ve daha az sorun yaşama şansı verecektir. Örneğin disk oynatıcısı bozulmuş veya demode olmuş bir ses sisteminin tamamını tavan arasına kaldırmak hoş olmayacaktır.

Bu tip ses sistemlerinde kutudan çıkan altı adet hoparlörden biri büyük bir merkezi hoparlör diğeri ise yine büyük bas (kalın ses) hoparlörüdür. Merkezi hoparlör tam karşıdan gelen seslerden, bas hoparlör de kalın seslerden sorumludur. Bunların hangisi olduğunu aldığınız sistemin kullanma kılavuzundan kontrol etmelisiniz. Bu iki büyük hoparlörün yanında dört adet birbirine benzer daha küçük hoparlörler göreceksiniz. Bu hoparlörler yanlardan gelen seslerden sorumlu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir