Apple Şİrketi

Apple

Apple Şirketi ilk kurulduğu zamandan beri donanım ve yazılım konusunda futuristik ürünleri ile teknoloji tarihinde çok etkili olmuş yenilikleri başlatmıştır.

Apple Şirketi ABD merkezli dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biridir. Apple Şirketi merkezi ABD’nin California eyaletindeki Copertino kentinde bulunan One Infinite Loop isimli özel tasarlanmış binada bulunmaktadır. Şirketin dünyanın değişik ülkelerinde yaklaşık 130000 çalışanı ve 500’den fazla satış mağazası (Apple Store) bulunmaktadır. Apple Şirketi’nin çalışmaları özellikle tüketici elektroniği konusunda yoğunlaşmıştır, en önemli ürünleri akıllı telefon (iPhone), tablet (iPad), masaüstü bilgisayar (iMac) ve dizüstü bilgisayarlar (MacBook, MacBook Pro, Macbook Air) olarak sayılabilir.

Apple Şirketi’nin Kısa Tarihi

Apple Şirketi (Apple Inc.) 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak, and Ronald Wayne tarafından kuruldu. Kuruculardan Ronald Wayne kısa süre sonra ortakların anlaşamadığını ve şirketin kapanacağını düşünerek ortaklıktan ayrıldı. Apple Şirketi ortaklarından Steve Wozniak ürünlerin geliştirilmesi konusunda, Steve Jobs ise daha çok pazarlama ve satış üzerinde çalışıyordu.

Apple Şirketi’nin ilk ticari ürünü 1976 yılında satışa sunulan bir televizyona bağlanarak çalışan ve sadece anakart ve klavyeden oluşan “Apple I” adlı bir tür kişisel bilgisayardı. Apple I, klavyeden yazılan komutların bir monitörde görülmesini ve böylece programlama ve programların yürütülmesi gibi işlemlerin daha kolay yapılmasını sağlıyordu. Apple yaklaşık bir yıl sonra Apple II isimli günümüzdeki masaüstü bilgisayarlara çok benzeyen bir başka model üretmeye başlandı. Bireysel kullanıcıların ilk defa bir kişisel bilgisayar (PC) sahibi olmalarını sağlayan Apple II, üretimin 1993 yılında sonlandırılmasına kadar yaklaşık altı milyon satış rakamına ulaştı.

Apple Efsanesi

Apple Şirketinin ürettiği bilgisayar modellerinin satış rakamlarının milyonları bulması 1980’li yıllarda bir “Apple Efsanesi” yarattı. Şirket dünyanın ilk kişisel bilgisayarını üreterek satış rekorları kırdığı gibi, dünyada ilk kez renkli monitör, fare, grafik arabirimli işletim sistemi (Mac OS) ve hesap tablosu yazılımı (Visicalc) kullanımı gibi yeniliklere imza atmıştı.

Zaman içinde Commodore ve Microsoft gibi yeni teknoloji şirketleri kurulmuş, IBM gibi eski şirketler de kişisel bilgisayar üretmeye başlamış, kişisel bilgisayar ve yazılım piyasasında rekabet iyice artmıştı. Bu arada Apple Şirketi bu arada tamamen yeni ve gelişmiş teknik özellikleri olan Lisa ve Macintosh bilgisayar modellerini tasarlamış ve satmaya başlamıştı. Fakat Apple içinde tasarım, üretim hatta yönetim kademelerinde toksik bir ortam vardı, örneğin Lisa ve Macintosh grupları birbirini desteklemek yerine rakip olarak çalışıyordu.

Steve Jobs ise aşırı titiz çalışması, ani karar değişikleri hatta dedikodu taşıması nedeniyle en korkulan kişilerden biri olmuştu. Diğer kurucu ortak Steve Wozniak ise şirketin çalışma ortamından yakınarak tamamen uzaklaşmıştı. Bu ortam içinde Steve Jobs yönetim kurulu tarafından pasif bir göreve alındı. Buna çok kızan Steve Jobs, 1985 yılında istifa ederek şirketten hatta ABD’den uzaklaşarak Tibet’e gitmeyi tercih etti.

Apple Şirketi’nin Yeniden Doğuşu

1995 yılına gelindiğinde Apple Şirketi gerçekten çok büyük bir teknoloji şirketi olmuştu, ürün yelpazesinde artık sadece bilgisayar değil, telesekreterli telefon veya yazıcı gibi yüzlerce ürün vardı. Bunun yanında satışlar hiç iyi gitmiyordu, depolar satış bekleyen ürünlerle doluydu, şirketin bilançosu ise ciddi bir zararı gösteriyordu. Bu kötü günlerde Apple Şirketi’nin birkaç yıl içinde batacağı hesaplanıyordu.

Apple Şirketinin Copertino (California -ABD) kentindeki merkezi.
(Büyütmek için tıklayın)

Bu arada Steve Jobs Tibetten dönmüş önce eğitim amaçlı bilgisayar üreten Next şirketini kurmuş ve daha sonra Lucas Film Şirketi’nden animasyon üzerine uzmanlaşmış Pixar şirketini devralmıştı. Apple yönetim kurulu belki de son çare olarak Steve Jobs ile tekrar iletişim kurarak yönetime tekrar geçme teklif etti. Uzun yıllardan beri bunu bekleyen Jobs uzun ve sıkı bir pazarlıktan sonra bu teklifi kabul etti.

Apple yönetimine tam yetkili olarak geçen Steve Jobs önce çok radikal bir karar alarak çok satan birkaçı dışında diğer ürünlerin üretimini durdurdu. Jobs bundan sonra aklına gelen bir fikiri ürüne çevirmenin yollarını armaya başladı. Steve Jobs gençlerin müzikleri sayısal olarak “mp3” denilen bir dosya türüne çevirip bilgisayarlarında kolaylıkla sakladıklarını ve tekrar dinlediklerini görmüştü. Gelecekte müzik sektöründe olumlu veya olumsuz birçok etkisi olacak bu devrim gibi değişiklik aynı zamanda Apple Şirketinin kurtuluşuna yardım edecekti.

Steve Jobs kısa sürede çok sayıda şarkıyı depolayabilen, ayrıca çok hafif ve küçük olduğu için kullanışlı olan müzik dinleme aracı iPod adı verilen cihazı tasarlayıp üretmeyi başardı. Apple aynı zamanda iPod için gerekli olan müzik dosyalarını da küçük bir ücrete satmaya başlamıştı. iPod gerçekten çok başarılı olmuştu, giderek kapasitesi ve teknik özellikleri iyileştirilerek daha güçlü hale getirildi. Bu cihazın ardından Apple mühendisleri ve tasarımcıları tarafından iPhone ve iPad üretimine başlandı. Bu ürünlerin satışları kısa sürede milyonları geçti, bu arada Apple aracılığıyla satılan müzik ve uygulamalar da şirket kasasının hızla dolmasını sağladı. Apple Şirketi eski efsane günlerine geri dönmüştü.

Apple logosunun yıllar içindeki değişimi
(Büyütmek için tıklayın)

Apple Logosunun Anlamı

Apple Şirketi ürünler ve şirket ile ilgili birçok konuda çok sıkı bir gizlilik politikası yürüttüğü için Apple logosunun kesin kaynağı resmi olarak hiçbir zaman açıklanmadı. Bunun yanında Steve Jobs’un vejetaryen olması ve meyveleri sevmesi, hatta eskiden bir elma bahçesinde çalışması logonun elma olmasını açıkladığı düşünülür. Elma, ayrıca çok eskilerden beri kutsal kitaplarda anlatılan biçimde Havva’nın Adem’i baştan çıkarmak için kullandığı meyve olması nedeniyle bir kavram olarak yeterince güçlüydü. Logoda bulunan elmanın bir kısmının eksik olması da bu varsayımı desteklemektedir.

Bir Cevap Yazın