Dünyanın En Pahalı 5 FotoğrafıDünyanın En Pahalı 5 Fotoğrafı

Dünyanın En Pahalı 5 Fotoğrafı

Günümüzde fotoğraflar resimler gibi, koleksiyoncular tarafından alınan sanat yapıtları oldu. Bu piyasada eskiye göre çok büyük paralardan behsedilir olmaya başladı.

Dünyanın En Pahalı Fotoğrafı

Andreas Gursky “Rhein II”

Andreas Gursky “Rhein II”Andreas Gursky “Rhein II”
Andreas Gursky “Rhein II”
(Büyütmek için tıklayın)

Alman fotoğrafçı Andreas Gursky 1999 yılında çektiği “Rhein II” adlı fotoğrafının 2011 yılındaki satışından 4,3 milyon dolar kazandı. Bu fotoğrafın konusunu özel bir fotoğraf çekim tekniğiyle elde edilmiş Almanya Düsseldorf kenti yakınındaki Ren Nehri’ne ait bir manzara oluşturuyordu. Fotoğraf, insanlar, bisikletliler veya köpek bakıcıları gibi ayrıntılar olmayan bir manzara diliminin dijital manipülasyonla çoğaltılmasından ortaya çıkmıştı. Fotoğraf sergi salonunda 3,5×2 metre boyutlarında bir baskı ile sergileniyordu.

Andreas Gursky sanat dünyasında ünlü olmaya başladığı 1980’li yıllardan itibaren aynı fotoğraf tekniğini kullanıyor. Benzer biçimde büyütülmüş süpermarket, borsa işlem salonu veya bina blokları kompozisyonlarından oluşan birçok fotoğrafı beğeni toplamış durumda. Bu fotoğraf diğerlerinin tersine çok minimalist bir yaklaşımı yansıtıyor.

Dünyanın 2. En Pahalı Fotoğrafı

Richard Prince “Spiritual America”

Richard Prince tarafından 1981 yılında çekilmiş “Spiritual America” isimli oktacolor baskılı fotoğraf 2014 yılında New York’ta Christie’s müzayede salonunda 3,973,000 $ fiyat ile satıldı. Bu fotoğrafta ünlü manken ve oyuncu Brooke Shields’in çocuk yaşlarında çekilmiş bir nü pozu vardı.

Dünyanın 3. En Pahalı Fotoğrafı

Cindy Sherman“Untitled #96”

Cindy Sherman “Untitled #96”
Cindy Sherman “Untitled #96”

ABD’li fotoğrafçı Cindy Sherman’ın 1981 yılında kendisini model olarak kullandığı “Untitled #96” adlı fotoğrafı 2011 yılında Christie’s adlı müzayede evinde düzenlenen açık artırmada 3,9 milyon dolara alıcı buldu. Alıcı bir ABD’li sanat uzmanıydı, büyük olasılıkla gelecekte daha yüksek bir fiyata satmak için koleksiyonuna dahil etmişti. Fotoğraf yerde uzanan bir genç kızın görüldüğü 122×61 santimetrelik bir baskıydı.

Cindy Sherman, 1954 doğumlu ve yirmili yaşlarından itibaren ABD’de fotoğraf ile ilgilenen bir sanatçı. Bu fiyat rekoru kıran fotoğraf da bu ilk dönem çalışmalarından biri. Bu fotoğrafta yerde yatan genç kız rolünde fotoğrafçının kendisini (27 yaşındayken) görüyoruz. Sherman, bu dönemde kendi kostüm hazırlığını ve makyajını yaptıktan sonra, film sahnelerine benzer kompozisyonlar yaratarak fotoğraf çekiyordu. Buradaki kompozisyonda genç kızın yaşından beklenmeyecek kadar fazla makyaj yaptığı ve elinde bir gazeteden yırtılmış gibi görünen bir kağıt parçası tuttuğu görülüyor.

Sherman, kızın kim olduğu, neden yerde uzandığı veya gazetede ne yazdığı gibi soruların yanıtını bizim hayal gücümüze bırakıyor. Genç kız, hem bir okul üniforması içinde masum gibi görünüyor, hem de eteğinin bir kısmının belki de bilerek yukarı doğru kıvrıldığı gözümüzden kaçmıyor.

Dünyanın 4. En Pahalı Fotoğrafı

Gilbert & GeorgeTo Her Majesty

Gilbert & George "To Her Majesty"Gilbert & George "To Her Majesty"
Gilbert & GeorgeTo Her Majesty
(Büyütmek için tıklayın)

İtalyan Gilbert Prousch ile İngiliz George Passmore gençliklerinde Londra’da sanat eğitimi alırken tanışır ve çok iyi anlaşan ikili zaman içinde hem özel yaşamlarında hem de sanat çalışmalarında partner olur. İngiltere’ye yerleşen ikili ürettikleri yapıtlara “Gilbert & George” veya “G & G” olarak imza atmaya başlar. Gilbert & George, iki farklı kişi olduklarını fakat birlikte olunca tek sanatçı olarak çalıştıklarını söylüyorlar.

Gilbert & George ikilisi, sanat çevrelerinin genel olarak pek hoş gözle bakmadığı İngiliz kraliyet ailesine sempati duyduklarını gizlemiyor. İkilinin yarattığı “To Her Majesty” isimli 37 parçadan oluşan büyük boy fotoğrafa dayanan yerleştirme (instalasyon) 1973 yılında sergilenmiş. Bu yerleştirmenin tamamı 2008 yılında Christie’s müzayede salonunda 3,7 milyon dolara alıcı bulmuş.

Dünyanın 5. En Pahalı Fotoğrafı

Jeff Wall “Dead Troops Talk”

Jeff Wall "Dead Troops Talk"
Jeff Wall “Dead Troops Talk”
(Büyütmek için tıklayın)

Fotoğraf sanatçısı Jeff Wall 1946 yılında Kanada’da doğmuş, küçük yaştan itibaren önce resimle sonra fotoğrafçılıkla ilgilenmeye başlamış ve halen aynı ülkede çalışmalarına devam ediyor. Çalışma biçimi gerçek yaşamdaki trajedilerden alınmış sahnelerin tamamen kurgulanmış ortamda fotoğrafının çekilmesine dayanıyor. Bu kurgulanmış fotoğraflar yüzünden sanatçıyı olayların olduğu yerlere gitmediği için korkaklıkla suçlayanlar olmuş.

Jeff Wall tarafından arkadan aydınlatmalı büyük boy saydam baskı olarak sergilenen “Dead Troops Talk” (Ölü Askerler Konuşur) fotoğrafı bir stüdyo içinde aktörler ile çekilmiş. Fotoğrafta 1982 yılında Sovyetler Birliği’nin Afganistan işgali sırasında baskına uğramış Rus askerleri betimleniyor. Fotoğrafta bulunan her karakterin savaş, korku duyguları ve ölüm farklı biçimde anlatılmış. Böylece fotoğrafın tamamı bir savaşın içinde yaşanan trajediyi güçlü bir biçimde anlatıyor. Bu fotoğraf 2012 yılında New York Christie’s müzayede salonunda 3,6 milyon dolara alıcı bulmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir