GIMP

GIMP

GIMP, fotoğraflar üzerinde Photoshop benzeri değişiklikler yapmak için kullanılan ücretsiz bir yazılım. GIMP fazla sistem kaynağı gerektirmediği için neredeyse her bilgisayarda kullanılabilir.

Fotoğraflarınızı internette bir sayfada kullanmayı veya sosyal medyada paylaşmayı düşünüyorsanız öncelikle bazı değişiklikler yapmanız gerekli. Örneğin fotoğraflarınız üzerinde parlaklığı değiştirmeniz, istenmeyen bazı görüntüleri çıkarmanız veya boyutlarını ayarlamanız gerekli olabilir. Bunun için çoğu profesyonel Photoshop kullanmayı tercih ediyor ama öğrenilmesi zor ve ücretli olan bu yazılım yerine kullanışlı bir seçenek var; GIMP.

GIMP ekran görüntüsü
GIMP ekran görüntüsü
(Büyütmek için tıklayın)

GIMP (GNU Image Manipulation Program) kullanarak fotoğrafın boyutlarını ve ışık ayarlarını değiştirmek, üzerine yazı ve grafik eklemek gibi temel işlevlerin hepsini yapabilirsiniz. Ayrıca GIMP ile fotoğrafları düzenlerken Photoshop’ta olduğu gibi tabakalar (İng. Layer) kullanabilir, klonlama ile bir görüntüyü çoğaltabilir veya filtreler ile güzel değişimler yaratabilirsiniz.

GIMP ilk defa yüklenirken hard diskinizde fazla hacim tutmayacak ve çalışırken bilgisayarınızı fazla zorlamayacak. Bunların yanında bu ücretsiz fotoğraf işleme yazılımı fotoğraflarınız üzerinde Photoshop kadar etkileyici değişiklikler yapabiliyor. Eğer GIMP ilginizi çektiyse önce Youtube’da bulunan eğitici videoları izleyin, yazılımın kullanım biçimini ve yaptığı işleri beğenirseniz bilgisayarınıza yüklemekten çekinmeyin.

İndirme: GIMP

GIMP İyi Olanlar
Basit kullanım
Sistem kaynaklarını iyi kullanıyor
Photoshop benzeri işlevler
Multiplatform (macOS, Windows, Linux)
Tamamen ücretsiz (Open Source)
GIMP Kötü Olanlar
Kullanma biçimi Photoshop’tan farklı, bazı konularda eğitim gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir