Hafıza Kartlarını Kullanırken Bilmeniz Gereken 7 Kural

Hafıza Kartlarını Kullanırken Bilmeniz Gereken 7 Kural

Güzel bir fotoğraf gezisinden dönüşte fotoğraf makinesinden çıkardığınız hafıza kartını bilgisayarınıza takınca dosyaların okunamadığını görmeniz çok üzücü bir durum olacaktır.

Verilerinizi kaybetmeniz ve üzücü olayların olasılığını azaltmak için hafıza kartlarının kullanımı hakkında bazı önemli noktaları bilmeniz gerekli. Bu kullanım kurallarından en önemli yedisini aşağıdaki listede görebilirsiniz.

1. İyi Bir Hafıza Kartı Alın

Cihazınız için en uygun kartı satın almanız durumunda emeğiniz ve verilerinizin boşa gitmesi olasılığı çok azalacaktır. Bir hafıza kartı satın alırken kullandığınız cihaz ve yapmak istediğiniz işler ile ilgili bazı önemli bilgilere sahip olmalı ve gereksinimlerinize göre karar vermeniz gerekli. Böyle akıllıca karar vererek satın aldığınız hafıza kartını daha etkin biçimde kullanabilirsiniz. Bu konularda bilginiz yoksa ve hızlı karar vermeniz gerekiyorsa, kaliteli ve tanınmış bir markanın ucuz bir modelini seçmeye çalışın. Günümüzde önemli markaların ürünlerine benzetilerek üretilmiş sahte hafıza kartları satılmakta, bunların kullanım sırasında ciddi sorunlar yaratacağını unutmayın.

2. Hafıza Kartını Kullanacağınız Cihazın İçinde Formatlayın

Hafıza kartları ilk defa kullanılırken cihazın tanıdığı dosya sisteminin ve gerekli klasörlerin oluşturulması için formatlanması gerekir. Kartınızı ilk defa kullanırken bilgisayarınızda değil kullanacağınız cihazın örneğin dijital fotoğraf makinesi içinde formatlayın. Böylece cihaz kullanım için gerekli olan değişiklikleri yapacak ve hafıza kartının sorunsuz biçimde kullanılmasını sağlayacaktır. Dijital fotoğraf makineleri ve mp3 player gibi dijital cihazların ayar menülerinde “formatlama” veya “silme” seçeneğini bulacaksınız. Hafıza kartında menüsünde formatlama özelliği olmayan cihazlar için kullanma kılavuzunda belirtilen işlemleri uygulayın.

Hafıza kartını formatlama işlemini üzerindeki dosyaları silmek için sık kullanmayın. Formatlama sırasında hafıza kartı yongaları içinde bulunan elektronik veri depolama bölmeleri hasar görebilir ve böylece hafıza kartınız kısa sürede bozulabilir. Hafıza kartındaki dosyaları silmek istiyorsanız kullandığınız cihazdaki veya bilgisayarınız ile dosya silme özelliğini kullanmalısınız.

3. Hafıza Kartını Cihazı Kapattıktan Sonra Çıkarın

Hafıza kartlarınızı cihazdan çıkartırken acele etmeyin, karta dosyaların kaydedildiğini gösteren ışığın sönmesini bekleyin, cihazı kapatın ve kartı çıkarın. Cihazınız hafıza kartına yazarken kartı çıkartırsanız büyük olasılıkla dosya sistemi bozulacaktır. Bunu düzeltmek için büyük olasılıkla kartı formatlamak gerekecek, bu sırada kayıtlı olan veriler silinmesi kaçınılmaz olacak.

Hafıza kartınızı bir kart okuyucu ile bilgisayarınıza bağlantı sağladığınızda işiniz bittikten sonra işletim sisteminde “Çıkar” (veya İng. Eject) seçeneğini kullanarak çıkarın. Bunu yapmazsanız hafıza kartının dosya sistemi bozulabilir veya aynı anda veri aktarımı varsa dosyalarınızı kaybedebilirsiniz.

4. Hafıza Kartını Sonuna Kadar Doldurmayın

Hafıza kartında bulunan boşluğu sonuna kadar doldurmaya çalışmayın. Kullandığınız fotoğraf makinesi veya kayıt yapabilen başka cihazlar hafıza kartına sığmayan dosyaları otomatik olarak silecektir. Bunu engellemek için bir kart dolmak üzereyken değiştirebilmek için yanınızda yedek hafıza kartı bulundurun.

5. Hafıza Kartı Verileri Uzun Süre Saklamayabilir

Hafıza kartları verileri uzun süreler boyunca depolamak için kullanılmamalıdır. Örneğin dijital fotoğraf makinesiyle fotoğraf çektikten sonra ilk uygun zamanda hafıza kartı içindeki dosyaları daha güvenilir bir başka ortama örneğin bir harici hard diske aktarın. Hafıza kartlarının yapısında veri depolayan elektronik devrelerin bölümleri zaman içinde bozularak veri kaybına neden olabilir. Bu tip bozulmalar hard disklerde pek görülmez, bu yüzden günümüzdeki teknoloji ile hard diskler veri yedekleme için daha güvenilir kabul edilir.

Eski model hafıza kartlarının elektronik yapısının daha eski ve sorunlu bir teknoloji kullandığı için bozulma olasılığı daha fazladır. Bu nedenle piyasada satılan eski model hafıza kartlarını fiyatları çok ucuz olsa da satın almayın. Hafıza kartları içinde yongalarda bulunan veri depolayan elektronik hücreler kullanılmasa bile zaman içinde kendiliğinden bozulur. Bu nedenle elinizde çok eskiden kalmış hafıza kartları varsa yenileri ile değiştirin.

6. Kullandığınız Cihazın Hafıza Kartını Bozabileceğini Unutmayın

Günümüzde veri depolama ve aktarma konusunda teknoloji gelişmiş durumda olsa da bazı cihazların hafıza kartlarını bozduğu görülür. Örneğin bazı fotoğraf makinesi modelleri daha önce çekilmiş fotoğraf dosyaları makine içinde silindiğinde hafıza kartındaki dosya sistemini bozabilir. Bunu engellemek için fotoğraf makinesi ile dosya silme işlemi yapmamaya çalışın ve fotoğraf makinenizin işletim yazılımını (İng. firmware) güncellemeye dikkat edin.

Hafıza kartına dosya kaydedilmesi sırasında dijital cihazınız üzerinde, örneğin bir dijital fotoğraf makinesinde, bir ışık uyarısı olduğunu göreceksiniz, bu ışık sönmeden cihazınızı kapatmayın. Özellikle eski model yavaş veri aktarım hızı olan bir hafıza kartı kullanıyorsanız bu ışığın sönmesi uzun zaman alabilir. Bu veri aktarma ışığı yandığı sürece hafıza kartını çıkarmayın, cihazını kapatmayın veya pilini çıkarmayın. Fotoğraf makineleri veri aktarma ışığı yanarken yeni fotoğraf veya video çekmeyebilir, bu cihazın kilitlendiği veya bozulduğu anlamına gelmez.

7. Fotoğraf Makinenizin Pili Bitmek Üzere İse Fotoğraf Çekmeyin

Fotoğraf makinesinin içindeki pilin gücü yeterli değilse cihazın kendiliğinden kapanması nedeniyle hafıza kartına kayıt sırasında veri kaybı olabilir. Bunu engellemek için fotoğraf makinenizin pilini kullanacağınız günden önce tam olarak şarj etmelisiniz veya yanınızda yedek pil bulundurmanız gereklidir. Günümüzde fotoğraf makinelerinde lityum-iyon piller kullanıldığı için şarj etmek için sonuna kadar boşalmasını beklemeniz gerekmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir