İnfrared Işık

İnfrared Işık

İnfrared Işık Nedir? – İnfrared ışık, (veya dalga) elektromanyetik dalga spektrumu içinde dalga boyu 700 nanometre ile 1 mm arasında olan bölümüne denir. Güneş tarafından dünya yüzeyine gönderilen enerjinin yaklaşık yarısı insan gözü ile görülemeyen infrared ışık tarafından taşınmaktadır.

Güneşten elektromanyetik dalgalar ile dünyaya ulaşan enerjinin yarısı infrared ışık (IR, kızılötesi) ile taşınmaktadır. Dünyadaki biyolojik yaşam için çok önemli olan IR ışığın bulunması tarihte oldukça yakın bir zamanda, 1800 yılında Alman kökenli İngiliz fizikçi William Herschel tarafından olmuştur. Herschel, yaptığı bir deneyde görülebilen ışık tayfında kırmızı renk dışına çıkıldığında termometrede ısı yükselmesi olduğunu görmüş ve bu aralıkta gözle görülemeyen bir ışın (günümüzde infrared ışık) olması gerektiğini öngörmüştü.

İnfrared Işık
İnfrared Işık

İnfrared Işık Türleri

IR ışık birçok sınıflandırma yöntemi arasında dalga boyuna göre isimlendirilebilir, teknolojik kullanım alanları da dalga boyuna göre farklılık gösterir.
Yakın Dalga IR ışık, (NIR, IR-A DIN) dalga boyu 0,75-1,4 mikrometre arasındadır. Bu tür IR ışık düşük kayıp miktarı yüzünden genellikle fiberoptik iletişimde, IR fotoğrafçılıkta ve gece görüşü ekipmanları için kullanılır.
Orta Dalga IR ışık, (MWIR, IR-B DIN) dalga boyu 3-8 mikrometredir, askeri güdümlü füze teknolojisinde kullanılır.
Uzun Dalga IR ışık, (LWIR, IR-C DIN) dalga boyu 8–15 mikrometre arasındadır. Bu IR dalga türü nesnelerin yaydığı ısıyla çalışan termal görüntüleme cihazlarında kullanır.
Uzak Dalga IR ışık, (FIR) dalga boyu 15-1000 mikrometre arasındadır. Bu dalga boyundaki IR ışık, etkinliği kesin olarak kanıtlanmasa da, tıpta bazı hastalıkların tedavisinde veya yakınmaların azaltılmasında kullanılır.

İnfrared Işık Nerede Kullanılır?

IR ışık güneşten gelen ışıktan farklı başka kaynaklar ile üretilebilir ve teknolojik olarak çok sayıda kullanım alanı vardır. İnfrared ışığın kullanım alanlarından bazıları, ısıtma, uzaktan kumandalar, askeri gece görüş sistemleri, veri aktarımıdır. Ayrıca meteoroloji ve astronomide görüntüleme amaçlı kullanılabilir. Tıpta IR ışık kaynakları bazı hastalıklarda yakınmaları azaltmak amacıyla kullanıabilir. Fotoğraf makinelerinde sadece IR ışık geçiren infrared filtre kullanılarak yapılan fotoğraf çekme yöntemine infrared fotoğrafçılık denir.

İnfrared Işığın İnsan Sağlığına Etkisi

Şiddetli IR ışık içerdiği enerji yüzünden gözlerde katarakt ve körlük yapabilir, bu yüzden gerektiği zaman koruyucu gözlük kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir