Jim Carrey

Jim Carrey

Biri Jim’i Durdursun! – “Stanley Ipkiss, Newyork’ta bir bankanın sıradan bir memuruydu, her sabah saatinin ziliyle uyanır, biraz köpeğiyle şakalaştıktan sonra bir türlü arızalarıyla baş edemediği arabasıyla işinin yolunu tutardı. Stanley Ipkiss’in sosyal yaşantısı da pek parlak değildi, özellikle kadınlara karşı çok çekingendi. Beğendiği bir kıza birlikte gitmeyi teklif etmek için aldığı biletleri erkek arkadaşıyla gitmesi için verecek kadar iyi niyetliydi. Zamanımızda böyle şövalye ruhlu erkeklerin kalmadığına inanıyorsanız tersini görmek için Stanley Ipkiss’e bakmanız yeterliydi. Stanley Ipkiss çoğu zaman kendini çok yalnız ve güçsüz hissediyordu, ta ki rastlantı sonucu büyülü bir maske buluncaya kadar.”

Jim Carrey’in başrolünde oynadığı 1994 yılında ilk kez vizyona çıkmış Maske (The Mask) filmini izlediyseniz bu sahneleri hemen anımsayacaksınız. Filmle ilgili unutamayacağınız bir başka konu da Jim Carrey’in inanılmaz derecede başarılı oyunculuğu olmalı. Filmi izledikten sonra insanın aklına Jim Carrey’den başka bir oyuncunun Maske rolünü oynamasının olanaksız olduğu geliyor. Filmin afişlerinde söylendiği gibi günlük yaşantısı sırasında sıfır olan bir kişinin içinde yaşattığı güzel duygular sayesinde kolaylıkla kahramana dönüşmesi bütün dünyada izleyenleri çok etkilemişti. Buna filmin inanılmaz derecede başarılı ve gerçek gibi görünen efektlerini de eklersek Maske filmi tartışılmaz olarak sinema sanatının kilometre taşlarından birini oluşturmuştu.

Sıfırdan Başlayan Bir Yaşam

Jim Carrey veya uzun olarak söylersek James Eugene Carrey, 1962 yılında Kanada’da Ontario eyaletindeki Newmarket kentinde dört çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğdu. Babası iyi bilinen bir jaz müzisyeniydi, sahne sanatlarına karşı yeteneğini babasından aldığına hiç şüphe yok. Okul yıllarında kendisinin ve arkadaşlarının en büyük zevki ders sonlarında sınıfta yaptıkları kısa gösterilerdi. Jim Carrey 13 yaşında ilk kez bir filmde rol aldı, daha sonra bir yarışmada sunuculuk yaptı. Şans Carrey ailesine Jim ondört yaşındayken sırtını çevirdi, babası işini kaybetti. Aile geçimini sağlamak için başka bir eve taşındı ve Jim de dahil olmak üzere bir fabrikada çalışmaya başladı. Yaptıkları işler çok basitti gelirleri ancak yaşamalarına yetiyordu. Bu sırada Jim Carrey’in okul başarısı da çok düştü hatta hem okulu hem işlerini yürütemediğinden onaltı yaşında okulunu bırakmak zorunda kaldı. Bu sırada yaşamsal önemde bir karar verdi, basit işlerde çalışmak yerine bütün zamanını sahne çalışmarına ayırmaya başladı.

Maske (The Mask)
Jim Carrey – Maske filminde

Jim Carrey 22 yaşına geldiğinde barlarda standup yapmaya başlamıştı, bunun yanında televizyon dizilerinde oynama şansı da yakaladı. Barlarda veya yerel televizyonlarda bulduğu işler sayesinde hem geçinebilecek kadar para kazanmaya başladı hem de tanıştığı meslekten kişilerden bu işin sırlarını da öğrenme şansı oldu. Bu sıralarda oynadığı birkaç filmdeki rolleriyle yönetmenlerin ilgisini çekmeye başladı. Bazı küçük rollerde oynadığı filmlerden sonra ilk ticari başarısını “Ace Ventura: Hayvan Dedektifi” filmiyle yaptı. Düşük bir ücret alarak oynadığı bu filmde kaybolan hayvanların izinden giden hayvan dostu bir dedektifi canlandırıyordu. Bu film eleştirmenler tarafından pek beğenilmedi, örneğin ünlü Amerikan film eleştirmeni Roger Ebert bu film hakkında, Jim Carrey’in rolünü oynama biçimini abartılı, filmin senaryosunu da zayıf bulmuştu. Kötü eleştirilere rağmen film sinemalarda dişe dokunur bir ticari başarı kazandı. Bu film ile tipik ve inanılmaz derecede başarılı rol yeteneği olan “lastik yüzlü” Jim Carrey’i bütün dünya tanımış oldu.

Jim Carrey Yerini Sağlamlaştırıyor

1994 yılındaki Ace Ventura ve Maske filmlerini ülkemizde Salak ile Avanak (Dumb and Dumber) adıyla gösterilen film izledi. Peter Farrelly’in yönettiği bu filmde Jim Carrey başrolü ünlü komedyen Jeff Daniels ile paylaşıyordu. Ellerine geçen para dolu çantayı ısrarlı bir biçimde sahibine ulaştırmaya çalışan iki kafadarın maceralarını anlatan film oldukça başarılı bulundu. Jim Carrey daha sonra Joel Schumacher’in yönettiği kendi çizgisine pek uymayan “Batman Daima” filminde Riddler rolünde göründü. Bütün Batman filmleri gibi bu filmin gişe getirisi iyi oldu fakat bu versiyon çok akılda kalıcı olmadı. Bu filmleri 1995 yılında Ace ventura filminin ikincisi ve 1996’da gerçekten çok başarılı olmayan Baş Belası (The Cable Guy) filmi izledi. Bu filmde Jim Carrey önceki filmlerinin aksine olumsuz ve psikolojik sorunları olan, hatta bunlarla başetmesini de bilmeyen bir kişiyi oynuyordu. Belki bu durum seyirciye uygun gelmedi veya belki de Jim Carrey böyle karakterleri iyi oynayamıyordu, film çabucak unutuldu.

Jim Carrey’in meslek yaşamındaki ikinci sıçrama 1997 yılında “Yalancı Yalancı” filmiyle oldu. Bu filmin yönetmeni daha önce de birinci Ace Ventura filmini yönetmiş olan Tom Shadyac idi. Jim Carrey bu filmde mesleğinde çok başarılı fakat aile yaşantısı da dahil bütün yaşamını yalanlar ve sahtelikler üzerine kurmuş bir avukatı oynuyordu. Bu yalanlar yüzünden evliliği sonlanmış, çocuğunun güvenini kaybetmişti. Bir yaş günü kutlaması sırasında küçük oğlu bir dilekte bulunur, babası en azından bir gün hiç yalan söylemeyecektir. Bu dileğin yerine getirileceğini kim bilebilirdi, önemli davaların olduğu bir günde bizim hırslı avukatımız sadece gerçekleri söylediği için işlerin kötüye gitmesini engelleyemez. Bu film gişede de büyük başarı kazandı ve Jim Carrey’in komedyenlik kariyerini sağlamlaştırmış oldu.

Truman Show Filmi Hiç Unutulmadı

1998 yılında ABD’de gösterime giren yönetmenliğini ünlü Peter Weir’in yaptığı “Truman Show” filmi ise günlük yaşantımıza giderek daha fazla giren medya organları hakkında eleştirisel bir filmdi. Bu filmde bir medya şirketi tarafından evlat edinilip, küçük bir kasabada büyütülen, hatta uygun yaşa gelince okula gönderilen ve sonrasında bir sigorta şirketinde işe yerleştirilen Truman Burbank’ın öyküsü vardı. Bu medya şirketi Truman’ın günlük yaşantısını tamamıyla dünyaya canlı olarak yayınlanıyordu. Bundan ne çıkar, zamanımızda böyle birçok televizyon programı var diyorsanız şunu eklemeliyiz, bu kasabada çalışan Truman Burbank bütün bu olanlardan kesinlikle haberdar değildi. Günümüzde biliyorsunuz televizyonda böyle birçok reality şov yayınlanmakta ve filmdeki Truman Show gibi çok iyi izlenme oranları elde etmekte. Komediden çok dram ağırlıklı olan bu film sanki geleceği anlatıyordu, bu şovların sakıncalarını ve insanların bunlara körlemesine bağlanmalarını bize gösteriyordu.

Jim Carrey’in daha sonraki filmlerden dikkat çekenleri makyajla tanınmayacak kadar değiştiği fantastik Majestik ve Grinç filmlerini, 2000 yılında vizyona çıkan Ben, Kendim ve Sevgilim filmi sayılabilir. 2003 yılında ise daha çekim aşamalarında tartışmalara neden olan Aman Tanrım (Bruce Almighty) filmi gösterime girdi. Filmde Jim Carrey yaşamından sürekli olarak yakınan, hırslı televizyon sunucusu Bruce Nolan rolündeydi. Bu yakınmalar sırasında sık sık Tanrıyı eleştiren Bruce Nolan bir gün Tanrı tarafından kısa bir süre için dünyayı yönetmek için görevlendirilir. Başlangıçta her şey yolunda gider, hatta elde ettiği güç sayesinde Bruce Nolan istediği her şeye kısa sürede ulaşır. Fakat sorun başkalarının istediklerine gelince ortalık karışır, sonuçta her bir kişinin isteği başka bir kişinin isteğiyle çakışmaktadır. Bu filmin yönetmeni Tom Shadyac tarafından tanrı rolü için bir siyah oyuncunun (Morgan Freeman) seçilmesi de oldukça düşündürücü bir ayrıntı olarak görünüyor.

Jim Carrey Günümüzdeki En Büyük Komedyen mi?

Böylece Jim Carrey’in rol aldığı filmleri kısaca anımsamış olduk. Jim Carrey yüz mimikleri ve başarılı makyajları sayesinde filmlerinde kılıktan kılığa girdi. Jim Carrey’in abartılı ve hiç durmayan vücut hareketleri, bazen aşırıya kaçan mimikleri kendisinin rol yapma biçimini oluşturur. Jim Carrey’in bu rol stili başlangıçta çok garip bulunsa da günümüzde bütün dünyadaki sinema izleyicileri ve eleştirmenler tarafından çok benimsenmiş durumda olduğunu görüyoruz.

Bazı eleştirmenler tarafından Jim Carrey mimiklerini kullanma biçimi açısından ünlü Amerikan komedyen Jerry Lewis’e benzetilse de Jim Carrey’in ayrı bir yeri olduğu kesin. Jim Carrey bilinçli olarak sadece kendi çizgisine uygun filmlerde rol alıyor, belki de başarısının sırrı burada. Jim Carrey’in ileride bize sunacağı filmleri düşünmek bile heyecanlanmamıza neden oluyor değil mi? Evet yazının başlığını Maske yani Stanley Ipkiss’in bir sözünden almıştık, yazının sonunda da size Truman Burbank gibi veda edelim; İyi günler ve görüşemezsek, iyi akşamlar ve iyi geceler.

Bir Cevap Yazın