Lityum İyon Piller

Lityum İyon Piller

Lityum iyon piller şarj edilebilir piller grubundadır ve diğer aynı tür pillere oranla daha hafiftir ve daha fazla enerji depolayabilir. Lityum iyon piller günümüzde teknolojik yeniliklerle giderek daha güçlü olarak üretilmektedir.

Lityum iyon (Li-Ion) piller diğer tür pillere göre oldukça hafiftir ve daha hızlı şarj olabilirler. Bu yüzden günümüzde mobil cihazlar veya küçük ev aletleri gibi birçok elektronik araç için güç kaynağı olarak lityum iyon pilleri kullanılmaktadır. Lityum iyon piller ayrıca kullanımı giderek yaygınlaşan elektrikli otomobillerde güç kaynağı olarak tercih edilir. Bu piller gelecekte teknolojik ilerlemeler sayesinde daha küçük boyutta üretilecek ve daha kısa sürede şarj edilecek, bu sayede günlük yaşamımızı tamamen değiştirecekler.

Lityum iyon Pil Nasıl Çalışır?

Lityum iyon pillerde anot karbondan oluşur, katot bir metal oksittir ve elektrolit ise bir organik solvent içinde lityum tuzundan oluşur. Bir lityum iyon pil birimi 3,7 volt potansiyel üretir. Şarj edildikten sonra enerjiyi daha uzun süre saklayabilirler. Düşük ısılarda örneğin kışın açık havada diğer türdeki pillere göre daha sorunsuz çalışırlar.

Lityum İyon Pil Kullanımı

Lityum Minerali
Lityum Minerali
(Büyütmek için tıklayın)

Günümüzde neredeyse bütün elektronik ve mobil araçta güç kaynağı olarak lityum iyon pil kullanılır. Bu pillerin kullanılmasıyla ilgili bazı kuralları bilmeniz sizi birçok dertten kurtaracaktır. Örneğin pilinizin çok gerekli bir anda bitmesini engellemiş ve ömrünü uzatmış olacaksınız. Lityum iyon pilleri şarj ederken dikkatli olmalısınız, sadece üreticinin önerdiği şarj aletlerini tercih edin. Bazı lityum iyon piller hızlı şarj adında bir işlev sayesinde güçlü adaptörler ile daha hızlı şarj edilebilir. Bunun yanında bu güçlü adaptörleri eski model araçlarınızda veya hızlı şarjı desteklemeyen piller için kesinlikle kullanmayın. Lityum iyon pilleri isim olarak “Lityum” pillerle karıştırmayın, lityum iyon piller şarj edilebilir, lityum piller ise şarj etmeye çalışırsanız patlayabilir.

Lityum iyon piller dolu ve kullanılmadan bekletilirlerse ayda sadece %6-10 oranında boşalırken, nikel metalhidrit piller aynı koşullarda ayda %20-30 oranında boşalacaktır. Lityum iyon pillerin tamamen boşaltılarak tekrar şarj edilmeleri ömürlerini kısaltır, pratikte bu piller 500 ile 1000 tam şarj ömrüne sahiptirler. Uygun koşullarda lityum iyon pillerde bellek etkisi yoktur ve bu yüzden tam boşalmasını beklemeden şarj etmeniz kolaylık yaratacaktır. Bu pillerin 3-4 ayda bir tama yakın boşalmasına izin vermeniz etkili kullanım ömrünü artıracaktır. Lityum iyon piller uzun süre kullanılmadıkları zaman serin bir ortamda, yarı dolu olarak (önerilen doluluk oranı %40) saklanmalıdırlar.

Lityum iyon pil kullanan araçlarınızı uzun süre şarj halinde bekletmeyin, tam şarj olduktan sonra olabildiği kadar kısa zamanda şarj kablosunu çıkarın. Örneğin dizüstü bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda şarj adaptörünü çıkarmalısınız. Dizüstü bilgisayarınızı veya diğer araçlarınızı çok uzun süre kullanmayacaksanız pilinin bir miktar boşalmasını (önerilen doluluk oranı %40) sağladıktan sonra kapatmanız pil ömrünü uzatacaktır.

Lityum İyon Pillerin Ömrü

Tam şarjlı olarak beklerse lityum iyon piller her yıl kapasitelerinin %20’sini kaybederler, bu kayıp pil %40 dolu olarak bekletilirse yılda %4’e düşer. Bu yüzden lityum iyon pilleri ne kadar dikkatli kullansanız da önlenemeyen kapasite kaybı nedeniyle 4-5 yılda bir yenisiyle değiştirmeniz gerekir. Yedek bir lityum iyon pil almanız durumunda bunu kullanmadan bekletirseniz, bu yedek pilinizi kullanmadan bekletirseniz düzenli kullanılan pilden daha çabuk ömrünü tamamlayacaktır. Bu yüzden, yedek lityum iyon pilleriniz varsa bunları kesinlikle eski olanlar ile dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

Kullandığınız araç içindeki lityum iyon pillerin ömrü tamamladıysa pahalı olsa bile orijinal, yani üreticinin önerdiği piller ile değiştirmeniz çok önemlidir. Üretim sırasında kalite koşullarına uyulmayan lityum iyon piller patlayabilir veya aşırı ısınarak yangınlara neden olabilir, hatta kullanıcılarda ciddi yaralanmalara neden olabilir. Ömrünü tamamlamış pillerin içini kesinlikle açmayın, pilin yapısına zarar verirseniz içerisindeki sıvı haldeki lityum dışarı akarak aniden alev alabilir.

Ömrünü tamamlamış lityum iyon pilleriniz için önerilen geri dönüşüm kurallarına uymanız doğa kirliliğini önlemek açısından çok önemlidir.

Eski Lityum İyon Pilleri Satın Almayın!

Lityum iyon pillerin ömrü diğer türden pillere göre daha uzun olsa da özellikle kullanılmadan bekletilen piller kendiliğinden ömürlerini tamamlar. Bu yüzden eski model dizüstü bilgisayar, mobil cihaz veya küçük ev aletleri içindeki lityum iyon piller satın aldığınızda ölü durumda olabilir. Bu listeye ayrıca elektronik araçlar için depolarda uzun süre bekletilmiş yedek parça olarak satılan lityum iyon pilleri de eklememiz gerekli.

Piyasada çok eskiden beri bulunan, çok eski model ve aşırı indirim yapılmış lityum iyon pil kullanan cihazları satın almayın. Gerektiğinde bu eski cihazlara ait orijinal pilleri çok pahalıya satın almak zorunda kalabilirsiniz veya bulamayabilirsiniz. Bu nedenle en iyisi daha pahalı da olsa bir elektronik veya mobil cihazı piyasaya çıktığı dönemde almanız gelecekte sizi lityum iyon pil konusunda birçok sorundan kurtaracaktır.

Lityum iyon pillerin biçimleri, diğer tür pillerin aksine standard değil kullanılan araç veya markaya uygun olarak üretilir. Bu yüzden piyasada eski bir lityum iyon pilin gerçek eşdeğerini yani üreticin önerdiği orijinal pilleri bulamayabilirsiniz. Gerçek eşdeğer pilleri kullanmazsanız cihazınız bunlarla çalışmayabilir veya gelecekte kullanım sırasında çok tehlikeli olaylar ortaya çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir