macOS

macOS

macOS, yazılımı Apple Şirketi tarafından yapılan ve Apple tarafından üretilen masaüstü ve dizüstü bilgisayarların tamamında yüklenmiş olarak sunulan işletim sistemidir.

macOS işletim sistemi Apple bilgisayar ile kullanıcıların donanıma ait temel işlevleri kullanmasını ve içerdiği uygulamalar ile gündelik işlerini yapmasını sağlar. Günümüzde kullanılan macOS, (Mac Operation System, Mac İşletim Sistemi, eskiden Mac OS X) Apple tarafından işletim sistemi olarak 2001 yılından itibaren kendi ürettiği bilgisayarlara yüklü olarak piyasaya sunulmaya başlanmıştır. Apple daha önceleri işletim sistemi olarak Mac OS 9 (Mac OS Classic) kullanıyordu. macOS işletim sisteminin yazılım olarak kökeni Steve Jobs tarafından kurulan NeXT şirketinin kullandığı NeXTSTEP adlı işletim sistemidir. NeXTSTEP ve sonrasında macOS işletim sistemi temel olarak UNIX yazılımı üzerine kurulmuştur.

macOS İşletim Sistemi Sürümleri

Apple macOS işletim sisteminin neredeyse her yıl yeni bir sürümünü ücretsiz olarak piyasaya sunmaktadır. Bir Apple bilgisayar kullanıyorsanız üzerinde yüklü olan macOS işletim sisteminin sürümünü bilmeniz sistem güncellemesi yaparken veya yeni yazılımlar yüklerken işe yarayacaktır. Bu sürüm bilgisine bilgisayar ekranında sağ üst köşede bulunan Apple simgesine tıkladığınızda ortaya çıkan menüde “Bu Mac Hakkında” (About This Mac) seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

SürümYılKod Adı
Mac OS X 10.02001Cheetah
Mac OS X 10.12001Puma
Mac OS X 10.22002Jaguar
Mac OS X 10.32003Panther
Mac OS X 10.42005Tiger
Mac OS X 10.52007Leopard
Mac OS X 10.62009Snow Leopard
Mac OS X 10.72011Lion
OS X 10.82012Mountain Lion
OS X 10.92013Mavericks
OS X 10.102014Yosemite
OS X 10.112015El Capitan
macOS 10.122016Sierra
macOS 10.132017High Sierra
macOS 10.142018Mojave
macOS 10.142019Catalina
macOS 112020Big Sur
macOS 122021Monterey
macOS 132022Ventura
macOS İşletim Sistemi Sürümleri

macOS İşletim Sistemi Özellikleri

Bir Apple bilgisayar açıldıktan sonra macOS işletim sistemi yüklendiğinde ilk olarak oldukça basit görünümü ile dikkatinizi çekecektir. Bütün işletim sistemlerinde ortak olan Masaüstü (Desktop) dışında ekranda fare ile tıklanarak işe yarayan iki menü görülür. Bunlardan ilki ekranın üstünde bulunan Menü Çubuğu, (Menu Bar) ikincisi ise çoğunlukla ekranın altında göreceğiniz “Dock” isimli olandır. Dock sık kullanmayı düşündüğünüz uygulamaların ikonlarını yerleştireceğiniz bir liste olarak işe yarar ve ekran kenarındaki yeri değiştirilebilir.

macOS işletim sisteminde masaüstüne klasörleri veya dosyaları koyabilirsiniz ama diğer işletim sistemlerinin aksine program ikonları yerleştiremezsiniz. Uygulama ikonları sadece Dock üzerinde bulunabilir. Menü çubuğu üzerinde bulunan Apple logosuna tıklayarak bilgisayarın genel ayarlarına ve sistemi kapatma veya kullanıcı değiştirme menüsüne ulaşabilirsiniz. Deneyimli kullanıcılar uygulamalar klasörü içinde bulunan İzlenceler klasörü içinde bulunan programlar ile gelişmiş işlemler yapabilir. Örneğin Disk İzlencesi ile harici disklerinizin dosya sistemini kontrol edebilir ve formatlayabilirsiniz.

MacOS işletim sistemi ile birlikte ofis uygulamaları (Pages, Numbers, Keynote), hesap makinesi, harita (Haritalar), e-mail (Mail) ve internet tarayıcısı (Safari) yüklü olarak gelir. İnternette müzik satınalamk veya dinlemek için iTunes uygulamasını kullanabilirsiniz. Video düzenlemek için iMovie ve fotoğraflar üzerinde değişiklik yapmak için Photo Booth adlı yazılımı kullanabilirsiniz. Marka ve modeli ne olursa olsun fotoğraf makinenizden çektiğiniz fotoğrafları bilgisayarınıza aktarmak için Fotoğraflar uygulamasını kullanmanız durumunda başka bir ek yazılım yüklemenize gerek kalmayacaktır.

macOS İşletim Sisteminin Güncellenmesi

Bu işletim sisteminin yeni sürümleri önceden Apple bilgisayar satın almış ve App Store şifresi olan kullanıcılara ücretsiz olarak sunulur. İşletim sistemi güncellemesi yapmadan önce kullandığınız Apple bilgisayar modelinin buna uygun olduğunu kontrol etmelisiniz. Apple bilgisayar modellerin hangi macOS işletim sistemi için uygun olduğuna Apple sitesi içindeki listelere inceleyerek öğrenebilirsiniz. İşletim sisteminin güncellemesini yapmak için App Store içinde yeni macOS sürümünün adını aramak ve sonra yükleme sırasında belirtilen komutlara uymanız gereklidir.

Bir Cevap Yazın