Maske (The Mask)

Maske (The Mask)

Yönetmen: Chuck Russell

Yazarlar: Mike Werb (senaryo), Michael Fallon (öykü), Mark Verheiden (öykü)

Oyuncular: Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Greene, Richard Jeni, Peter Riegert

Gösterim Yılı: 1994

Tür: Komedi, Fantazi

Maske Filminin Konusu

Stanley Ipkiss, (Jim Carrey) bir bankada çalışan sıradan görünümlü bir memurdu. Her sabah kurduğu çalar saat ile uyanır, biraz köpeğiyle şakalaştıktan sonra arızalarıyla bir türlü baş edemediği arabasıyla işinin yolunu tutuyordu. Stanley Ipkiss’in sosyal yaşantısı da pek parlak değildi, özellikle kadınlara karşı çok çekingendi. Beğendiği bir kıza birlikte gitmeyi teklif etmek için aldığı biletleri kıza bir başka arkadaşıyla gitmesi için verecek kadar ileri derecede iyi niyetliydi. Zamanımızda böyle şövalye ruhlu erkeklerin kalmadığına inanıyorsanız tersini görmek için Stanley Ipkiss’e bakmanız yeterliydi. Bazen bu yetersiz davranışlarından kurtulması için bir iş arkadaşından destek almayı kabul etse de bu durumu kurtarmaya yetmiyordu. Stanley Ipkiss kendini çok yalnız ve güçsüz hissediyordu, ta ki rastlantı sonucu büyülü bir maske buluncaya kadar.

Maske Filminin İncelemesi

Maske filminin senaryosu, kullanılan karakterler hatta özel video efektleri için daha önceden popüler olmuş aynı isimli çizgi romandan esinlenilmiş. Maske çizgi romanı ABD’de Doug Mahnke ve John Arcudi tarafından 1987 yılından itibaren yayınlanmış ve çok ilgi çekmişti. Çizgi romanda önce Büyük Kafa (Big Head) ismindeki kahraman sihirli bir maske buluyor, bunu yüzüne taktığında sosyal ve ahlaki kısıtlamalardan kurtuluyordu.

Maske filmine esin kaynağı olan çizgi romandan bir sayfa
(Büyütmek için tıklatın)

Maske filmi Jim Carrey’in fazla ilgi görmeyen Budala Dedektif filminden sonra kendini gösterebildiği ilk filmdi. Diğer bir ilginç durum ise Maske günümüzde sevilen bir sinema oyuncusu olan Camero Diaz’ın ilk filmiydi. Cameron Diaz birkaç yıllık mankenlik kariyerinden sonra daha önce oyunculuk eğitimi veya deneyimi olmadan Maske filmiyle sinema sektörüne geçmişti, hem de filmde başrol oynayarak.

Yönetmen Chuck Russell’ın başrol oyuncularının seçimi sırasında son derece yüksek riskli bir karar aldığı ve sonuçta haklı çıktığı anlaşılıyor. Jim Carrey ve Cameron Diaz’ın oyunculuk yetenekleri ve çok ilginç görsel efektler sayesinde Maske filmi unutulmayacak sıra dışı filmler listesine girmeyi başardı. Filmin görsel efektler ekibinin zamanına göre çok başarılı çalışmaları sayesinde Maske 1994 yılında görsel efektler dalında Oscar adayı oldu.

Maske Jim Carrey’in kendine özgü komedi yeteneklerini gösterebildiği, filme tamamıyla damga vurduğu bir film. Bu filmde Jim Carrey başrol oynamasaydı Maske karakterinin inandırıcılığını ve dinamizmini yitireceğini anlamak çok zor değil. Bunun en önemli kanıtı, 2005 yılında Maske filminin devamı olarak farklı bir yönetmen ve oyuncu ekibiyle çekilen Maske 2 (Son of the Mask) filminin oldukça başarısız olması. Maske filminin başından sonuna kadar akıcılığı hiç azalmamakta , Jim Carrey’in oyunculuğu ve mimikleri, ayrıca teknik olarak bunların yetersiz olacağı durumlarda da etkileyici ve göz doldurucu görsel efektler filmi çok yüksek bir konuma yerleştiriyor. Evet artık Süpermen, Örümcek Adam veya Batman gibi yeni bir süper kahramanımız var; Maske.

Bir Cevap Yazın