Rocketek XQD ve SD Kart Okuyucu (USB-C)

Rocketek XQD ve SD Kart Okuyucu (USB-C)

Rocketek XQD ve SD kart okuyucu ile çektiğiniz fotoğraf ve videoları bilgisayarınıza kolay ve çok hızlı biçimde aktarabilirsiniz. Bu XQD kart okuyucunun bilgisayara veri aktarımının çok hızlı olmasının nedeni USB-C bağlantısı bulunması.

XQD kartlar diğer hafıza kartı türlerine göre pahalı olsa da büyük hacimli olmaları, yüksek veri yazma hızları ve nadiren bozulmaları yüzünden tercih ediliyor. Fotoğraf makinenizde XQD hafıza kartı varsa fotoğraf veya video çekerken cihazınızın dosyaları karta yazmasını beklemek ve işinize ara vermek zorunda kalmazsınız.

XQD kart gibi yüksek hacimli hafıza kartlarında depolanan fotoğraf veya video dosyalarının bilgisayara aktarılması için en pratik yol bir kart okuyucu kullanmaktır. Fotoğraf çekerken kartınız dolduğunda çıkarıp bilgisayarınıza takar ve dosyaları aktarma işine başlarsınız. Bu sırada fotoğraf makinenize yeni bir boş kart takarsınız fotoğraf veya video çekme işine ara vermeden devam etmiş olursunuz.

Rocketek XQD Kart Okuyucu

Günümüze kadar XQD kart okuyucuya sahip olmak isteyenler için piyasada fazla seçenek yoktu. Bazı XQD kart üreticisi olan şirketler piyasaya kart okuyucu sunmuş olsa da bunlar pahalıydı veya zor bulunuyordu. Bunun yanında bu kart okuyucuların artık eski bir teknoloji olan USB 3.0 kablosu ile bilgisayara bağlanması nedeniyle veri aktarma hızı özellikle profesyonellerin beklentisini karşılayacak düzeyde değildi.

Rocketek XQD ve SD Kart Okuyucu (USB-C)
Rocketek XQD ve SD Kart Okuyucu (USB-C)
(Büyütmek için tıklayın)

Güney Kore merkezli Rocketek şirketinin bağlantı türü olarak USB-C kullanan yeni bir XQD kart okuyucu üretmesi ile satın alınabilecek ucuz ve hızlı bir seçenek ortaya çıkmış oldu. Rocketek’in ürettiği en gelişmiş kart okuyucusu modelinde XQD kart yanında SD kart okuyucusu da var. Çoğu yeni fotoğraf makinesinde XQD kart kullanılsa da birçok modelde aynı zamanda SD kartlar için soket bulunuyor. Böylece bu kart okuyucu sayesinde yanınızda başka bir kart okuyucusu taşımanıza gerek kalmayacak.

Rocketek XQD kart okuyucu tam bir dikdörtgenler prizması biçiminde ve boyutları 80x50x7 mm civarında ve bağlantı için 22 cm. boyunda bir USB-C kablosu var. Sadece iki kibrit kutusu kadar bir hacim kaplayan ve kısa bir kablosu olan bu model bir çantada veya cepte kolayca taşınabilir.

Rocketek XQD Kart Okuyucu Hız Testi

Acaba Rocketek tarafından üretilen XQD kart okuyucusu modelinde veri aktarımı USB-C kablo ile yapıldığı için bilgisayara dosyalar gerçekten çok hızlı biçimde kopyalanıyor mu? Bunu anlayabilmek için bir Sony 128 GB (G) XQD bellek kartını kart okuyucuya yerleştirdik ve USB-C soketi bulunan Apple MacBook Pro (2018) modeli bilgisayarımıza taktık. Bundan sonra daha önceden yüklü olan Blackmagic Disk Speed Test uygulamasını çalıştırdık.

Rocketek XQD kart okuyucu veri aktarım hızı testi Rocketek XQD kart okuyucu veri aktarım hızı testi
Rocketek XQD kart okuyucu veri aktarım hızı testi
(Büyütmek için tıklayın)

Blackmagic Disk Speed Test uygulaması ile çok kısa sürede veri aktarım hızı sonuçlarını görme şansımız oldu. Bu uygulama ile kullandığımız XQD kart üzerine yazma hızını 167.6 MB/s ve okuma hızını 318.3 MB/s olarak elde ettik. Yazma hızının kullandığımız XQD kartın belirtilen yazma hızından (400 MB/s) düşük olması dikkat çekici olsa da pratikte bunun bir anlamı yok çünkü kullanıcılar çoğunlukla kart üzerine bilgisayardan dosya kopyalamaz.

Diğer yandan test sırasında elde ettiğimiz kart okuma hızının XQD kart üzerinde yazan değerin (440 MB/s) yaklaşık olarak % 72’si olması oldukça etkileyici görünüyor. Bu durumda Rocketek XQD kart okuyucu (USB-C) ile bilgisayara oldukça yüksek hızlı veri aktarımı yapılabileceğini görüyoruz. Sonuçta kabaca bir hesap yaparsak Rocketek XQD kart okuyucusu ile bir Apple MacBook Pro (2018) üzerine 1 GB hacimli bir veri yaklaşık 3 saniye içinde, bir DVD dolusu veri (4.5 GB) yaklaşık 14 saniyede aktarılabilir.

Rocketek XQD kart okuyucunun veri aktarım hızını gerçek dünyada olabilecek bir örnek durum kullanarak tekrar bir test yaptık. İlk olarak Sony XQD (G serisi) üzerine hacmi 24,8 GB olan 300 fotoğrafa ait 600 dosya (RAW+Jpeg) kaydettik. Bundan sonra Apple MacBook Pro bilgisayarda masaüstünde oluşturulan klasöre bunları aktarmayı başladığımız anda kronometreyi başlattık. Bu testte 600 dosyanın aktarılma süresi yaklaşık olarak 89 saniye oldu. Bu test sırasında Rocketek XQD kart okuyucu yaklaşık olarak 278 MB/s veri aktarma hızına ulaştı.

Bu hız testlerinde Rocketek XQD kart okuyucusu USB-C bağlantısı olan bir Apple MacBook Pro (2018) bilgisayara şimdiye kadar görmediğimiz bir hızda aktarabildiğini gördük. Bu kart okuyucunun iki türde hafıza kartını desteklemesi, küçük ve hafif olması diğer avantaj yaratan özellikleri. Bu nedenle Rocketek XQD kart okuyucusu fotoğraf ve video ile ilgilenen herkes için işleri kolaylaştıracak bir ürün.

Rocketek XQD Kart Okuyucu Teknik Özellikler

Marka: Rocketek
Tipi: XQD ve SD kart okuyucu
Model Numarası: CR312C
Boyutlar: 80 mm x 50 mm x 7 mm
Ağırlık: 45 gram

Bir Cevap Yazın